انواع یخچال

انواع یخچال

یخچال؛ یکی از لوازم ضروری خانه است که در خانه‌های ما استفاده می‌شود. ما از یخچال‌هایمان برای نگهداری انواع مواد غذایی، چه سبزیجات خام و چه باقی مانده از شام دیشب استفاده می‌کنیم. در این سبک زندگی مدرن و پرشتاب، یخچال به یکی از ضروریات زندگی تبدیل شده است.

با این حال، همه خانوارها نیاز به یخچال یکسانی ندارند و بنابراین مهم است که خود را با اطلاعات مناسب کامل کنید تا بتوانید یخچال مناسب برای خانه خود بخرید. در این راهنما، نگاهی گذرا به تمام ویژگی‌های مهم یخچال و آنچه که باید قبل از خرید به آن توجه کنید، می‌اندازیم.

اولین چیزی که احتمالاً باید هنگام انتخاب یخچال تصمیم بگیرید، نوع آن است. چهار دسته تقریبی وجود دارد که یخچال‌ها را می‌توان به آنها دسته بندی کرد. در این مقاله قصد داریم به انواع یخچال اشاره کنیم و به شما کمک کنیم تا بتوانید بهترین نوع یخچال را انتخاب و سپس خریداری نمایید

یخچال ساید بای ساید
در بازار انواع یخچال وجود دارد که شما میتوانید با توجه به نیاز خود آنها را خریداری نمایید.

انواع یخچال

در ادامه به انواع یخچال می‌پردازیم:

یخچال‌های تک درب

یخچال‌های تک درب؛ کوچک‌ترین انواع یخچال‌هایی هستند که می‌توانید در بازار پیدا کنید. آنها در ظرفیت‌های مختلف از 50 لیتر تا حداکثر 250 لیتر در دسترس هستند. این یخچال‌ها معمولاً در پشت درب، یک محفظه فریزر در بالا و یک کشوی سبزیجات در پایین دارند. آنها ابتدایی‌ترین ویژگی‌های خنک کننده را دارند.

یخچال‌های دو درب

یخچال‌های دو درب؛ محبوب‌ترین انواع یخچال‌هایی هستند که در خانه‌ها یافت می‌شوند. برخلاف انواع تک در، این یخچال‌ها دارای درب مجزا برای محفظه فریزر هستند. یخچال‌های دو درب در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف موجود است. سنتی‌ترین طراحی به عنوان یخچال فریزر در بالا شناخته می‌شود.

همانطور که از نام این یخچال پیداست، فریزر در بالای محفظه یخچال قرار داده شده است. آنها در ظرفیت‌های بزرگی در دسترس هستند که می‌توانند تا 600 لیتر اندازه گیری کنند. خرید آنها خیلی گران نیست. یخچال و فریزرهای پایین به آرامی نسبت به انواع نصب شده در بالا محبوبیت پیدا می‌کنند.

این یخچال‌ها فریزر خود را در پایین، زیر واحد تبرید قرار می‌دهند. در نتیجه، محفظه یخچال در ارتفاع مناسبی قرار می‌گیرد و دسترسی به آن را برای شما آسان می‌کند. همچنین از خم شدن شما جلوگیری می‌کند هر بار که نیاز دارید چیزی را از یخچال خارج کنید. علاوه بر این، محفظه‌های فریزر معمولاً در کشوهای بیرون‌کشی قرار می‌گیرند. این به شما دید خوبی از تمام موارد نگهداری شده در آن می‌دهد. یخچال‌های نصب شده در پایین تقریباً با ظرفیت‌های مشابه یخچال‌های نصب شده در بالا در دسترس هستند.

حتما مطالعه کنید:  تنظیمات یخچال دوو
یخچال های دو درب
یکی از رایج‌ترین یخچال‌ها یخچال‌های دو درب است.

یخچال ساید بای ساید

یخچال ساید بای ساید؛ این یخچال‌ها دارای دو در هستند که در کنار هم باز می‌شوند، بسیار شبیه درهای یک کمد هستند. آنها به طور کلی در ظرفیت‌های بزرگ از 550 تا 700 لیتر در دسترس هستند. آنها همچنین حجیم‌تر از یخچال‌های استاندارد دو در هستند و فضای زیادی را در آشپزخانه اشغال می‌کنند.

فریزر و محفظه یخچال هر دو در کنار هم قرار گرفته‌اند، به این معنی که لازم نیست هر بار که به هر یک از محفظه‌ها دسترسی پیدا می‌کنید خم شوید. برخی از مدل‌های گران‌قیمت دارای دستگاه پخش‌کننده آب و یخ نیز هستند.

یخچال‌های چند درب

یخچال‌های چند درب؛ به عنوان یخچال‌های درب فرانسوی نیز شناخته می‌شوند. این یخچال‌ها بیش از دو محفظه دارند. آنها معمولاً یک طرح کنار هم در بالا و یک کشو در پایین دارند. حتی برخی از طرح‌بندی درب‌های کنار هم در پایین یکسان هستند.

این یخچال‌ها در ظرفیت‌های 800 لیتری و برای خانه‌های بزرگ با آشپزخانه‌های بزرگ در دسترس هستند. این یخچال‌ها دارای آخرین فناوری خنک کننده مانند آب سردکن داخلی، محفظه‌های انجماد سریع و موارد دیگر هستند.

یخچال‌های بدون برفک

یخچال بدون برفک؛ معمولاً در انواع تک در عرضه می‌شود. آنها از روش همرفت طبیعی برای خنک کردن استفاده می‌کنند. در این فرآیند هیچ گردش هوای خنک در داخل یخچال وجود ندارد. در نتیجه، یخ در محفظه‌های فریزر جمع می‌شود که باید هفته ای یک یا دو بار به صورت دستی یخ زدایی شود.

مدل‌های بدون برفک نیازی به یخ زدایی دستی ندارند. آنها می‌توانند دمای ثابتی را در هر گوشه ای از یخچال حفظ کنند. آنها برای مدت طولانی‌تری غذا را حفظ می‌کنند، اما همچنین شناخته شده اند که انرژی بیشتری مصرف می‌کنند. تقریبا تمام آخرین مدل‌های موجود در بازار یخچال‌های بدون برفک هستند.

یخچال های تک درب
سعی کنید در هنگام خرید یخچال به ظرفیت نگهداری غذای آن توجه ویژه ای داشته باشید.

ظرفیت یخچال

ظرفیت یخچال؛ تعداد اقلام و فضای مصرفی این یخچال را تعیین می‌کند. شما باید بر اساس نیاز خانواده خود یخچالی با ظرفیت مناسب انتخاب کنید. یک یخچال با ظرفیت بیشتر نه تنها هزینه بیشتری برای شما دارد بلکه فضای بیشتری را در آشپزخانه شما اشغال می‌کند.

سازندگان همچنین به ظرفیت محفظه فریزر اشاره می‌کنند. برخی از تولیدکنندگان ظرفیت کل ناخالص را به همراه ظرفیت کل خالص ذکر می‌کنند. همیشه مهم است که ظرفیت خالص را در نظر بگیرید، زیرا نشان دهنده مقدار واقعی غذایی است که می‌توانید در یخچال نگهداری کنید.

حتما مطالعه کنید:  لیست کامل لوازم منزل

رتبه بندی برچسب انرژی

یخچال‌ها احتمالا تنها وسایلی در خانه ما هستند که دائما انرژی مصرف می‌کنند. آنها باید همیشه کار کنند. بنابراین، انتخاب یک یخچال با انرژی کارآمد بسیار مهم است که به کاهش قبض برق شما کمک می‌کند. ساده‌ترین راه برای یافتن یخچالی با مصرف انرژی این است که به رتبه ستاره آن توجه کنید.

این رتبه‌بندی‌ها توسط BEE (دفتر بهره‌وری انرژی) پس از اجرای تعدادی تست عملکرد بر روی آن به محصولات اختصاص داده می‌شود. همچنین بستگی به مصرف انرژی یخچال در سال دارد که در برچسب تعیین شده توسط BEE نیز ذکر شده است. هر چه تعداد ستاره‌های روی برچسب بیشتر باشد، یخچال بازده انرژی بیشتری دارد.

از آنجایی که یخچال‌های بدون یخبندان انرژی بیشتری مصرف می‌کنند، رتبه بندی ستاره برای آنها اجباری است. همچنین توجه داشته باشید که رتبه بندی ستاره برای یخچال‌هایی که در ظرفیت‌های مختلف قرار می‌گیرند متفاوت است.

یخچال های چند درب
در هنگام خرید یخچال به برچسب انرژی آن توجه داشته باشید.

یخچال‌های اینورتر

امروزه اکثر یخچال‌ها از کمپرسورهایی استفاده می‌کنند که در حالت روشن یا کامل کار می‌کنند. این باعث می‌شود دمای داخل یخچال دائماً تغییر کند. این یخچال‌ها انرژی بیشتری مصرف می‌کنند زیرا کمپرسور باید اغلب روشن شود.

کمپرسورهای اینورتر در یخچال‌ها بسته به شرایط دما می‌توانند سرعت آن را تنظیم کنند. این به یخچال کمک می‌کند تا دمای ثابت خود را حفظ کند و در عین حال انرژی کمتری مصرف کند. یخچال‌های مجهز به اینورتر نیز در مقایسه با یخچال‌های استاندارد صدای کمتری تولید می‌کنند.

قفسه یخچال

در مدل‌های قدیمی‌تر یخچال از قفسه‌های فلزی کبابی برای نگهداری مواد غذایی استفاده می‌شد. این قفسه‌ها برای گردش هوا در داخل محفظه تبرید خوب بودند. برخی از یخچال‌های سطح پایه هنوز از قفسه‌های فلزی استفاده می‌کنند.

امروزه اکثر یخچال‌ها از قفسه‌های شیشه ای مقاوم استفاده می‌کنند. این قفسه‌ها به اندازه کافی قوی هستند تا سنگین‌ترین ظروف را در خود جای دهند. از آنجایی که قفسه‌های شیشه ای هیچ شکافی ندارند، می‌توانید مواد غذایی کوچک را مستقیماً روی آنها نگه دارید.

آنها همچنین به ظاهر یخچال می‌افزایند. اگر می‌خواهید مواد غذایی را در یخچال خود جابه‌جا کنید، باید یخچال‌های طراحی قفسه قابل تنظیم را در نظر بگیرید. این قفسه‌ها را می‌توان به بالا یا پایین برد یا به طور کامل برای نگهداری ظروف یا بطری‌های بزرگ جدا کرد.

یخچال های بدون برفک
شما میتوانید با توجه به چیدمان آشپزخانه از یخچال‌هایی متناسب با طرح آشپزخانه خود استفاده نمایید.

طرح یخچال

یخچال‌ها یکی از بزرگ‌ترین لوازم خانگی در آشپزخانه ما هستند، بنابراین لازم است که آنها با زیبایی اتاق تلفیق شوند. امروزه اکثر یخچال‌ها دارای رنگ‌های ظریف متنوعی هستند که به شما کمک می‌کند آنها را با رنگ دیوارهای خود هماهنگ کنید.

حتما مطالعه کنید:  نحوه فروش یخچال دست دوم

برخی نیز طرح‌هایی روی درها دارند. همچنین خوب است نگاهی گذرا به اندازه میله دستگیره روی در بیندازید. برخی از یخچال‌ها آنها را در در تعبیه کرده اند تا ظاهری پیچیده به آنها ببخشند.

قفسه کناری درب و خوشبو کننده یخچال

 این قفسه‌های کناری معمولا برای نگهداری بطری‌ها و سایر مواد غذایی بسته بندی شده استفاده می‌شوند. اطمینان حاصل کنید که این قفسه‌ها به اندازه کافی بزرگ هستند تا بطری‌های بزرگ را ذخیره کنید.

همچنین می‌توانید قفسه‌های کناری قابل تنظیمی را پیدا کنید که برای دسترسی آسان به بیرون کشویی می‌شوند. یخچال‌ها برای نگهداری مواد غذایی از همه نوع هستند. برخی از مواد غذایی مانند: پیاز، سیر و ماهی دارای بوهای قوی هستند که می‌تواند با بوی خود کل قسمت یخچال را تحت تاثیر قرار دهد.

بوگیرهایی که در یخچال استفاده می‌شوند معمولا بوهایی از این قبیل را جذب می‌کنند و عطر داخل یخچال را همیشه تازه نگه می‌دارند. خوشبو کننده‌ها همچنین به افزایش عمر مواد غذایی ذخیره شده در یخچال کمک می‌کنند.

دستگاه‌های پخش آب و یخ پخش کن

آب سردکن یک ویژگی عالی برای داشتن یخچال است، زیرا هر بار که می‌خواهید یک لیوان آب سرد تهیه کنید، مشکل باز و بسته کردن در را ندارید. دستگاه‌های پخش آب معمولاً در یخچال‌های درب فرانسوی یافت می‌شوند، همچنین می‌توانید آنها را در برخی از یخچال‌های دو درب رده بالا پیدا کنید.

برخی از یخچال‌ها همچنین دارای یخ‌ساز هستند. آنها می‌توانند فوراً در صورت تقاضا یخ در اختیار شما قرار دهند. در کنار همه این نکات، اطلاعات دیگری نیز وجود دارد که باید بدانید. اکثر سازندگان حداقل 1 سال گارانتی برای یخچال‌های خود ارائه می‌دهند. برخی از تولیدکنندگان قطعاتی مانند کمپرسور را نیز ضمانت می‌کنند.

دوره‌های گارانتی این کمپرسورها معمولاً 10 سال طول می‌کشد، بنابراین در صورت از کار افتادن کمپرسور دیگر نگران تعویض یخچال خود نباشید. برخی از تولید کنندگان نیز گارانتی اضافی را برای مدل های خاص ارائه می‌دهند. این مزایا ممکن است کمی بیشتر برای شما هزینه داشته باشد، اما فقط به حفظ آرامش شما در دراز مدت کمک می‌کند.

کلام آخر انواع یخچال

در این مقاله سعی کردیم انواع یخچال رایج در بازار را معرفی کنیم و توضیح مختصری درباره انواع یخچال را در اختیار شما قرار دادیم. در برخی از اوقات شما نیاز دارید که یخچال موجود در خانه خود را به فروش رسانده و با هزینه ای که در اختیار شما قرار می‌گیرد اقدام به خرید یخچال با مدل بالاتر نیز دارید.

سمساری طنین آماده خریداری یخچال دست دوم شما است کافیست برای فروش یخچال با کارشناسان ما تماس حاصل نموده و یا بر روی لینک خریدار یخچال کلیک نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالا بروید سمساری طنین