نکات مهم خرید ماشین ظرفشویی

نکات مهم خرید ماشین ظرفشویی

یک زمانی ماشین‌های ظرفشویی لوکس بودند ولی پس از گذشت زمان، تبدیل به لوازم آشپزخانه‌ای شدند که باید داشته باشید و در زمان صرفه‌جویی می‌کردند. استفاده از آنها آسان است و در مقایسه با شستن ظروف با دست، حدود 4000 گالن آب در طول عمر خود صرفه جویی می‌کند.

قیمت ماشین ظرفشویی عمدتاً تحت تأثیر ظرفیت و ویژگی‌های خاص، انتخاب روکش است، و عمدتاً به جای پلاستیک از فولاد ضد زنگ ساخته شده است.

عملکرد ماشین ظرفشویی، تحت تأثیر تعداد سطوح شستشو و نحوه و مکان توزیع جت‌های آب در طول چرخه ظرفشویی است. مدل‌های ماشین ظرفشویی دارای گزینه‌های صرفه جویی در انرژی، قابلیت بخار دهی و بسیاری از ویژگی‌ها هستند.

در این مقاله قصد داریم به شما برای کمک به تصمیم‌گیری در مورد ویژگی‌هایی که نیاز دارید و همچنین نکات مهم خرید ماشین ظرفشویی را بیان کنیم لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

قبل از تعویض ماشین ظرفشویی نکات زیر را در نظر داشته باشید

اگر ماشین ظرفشویی شما در حالت فریتز قرار دارد، بررسی برخی از مشکلات به تنهایی آسان است و برخی دیگر ممکن است به یک متخصص نیاز داشته باشند. 

 1. در برخی از موارد نیز ممکن است زمان یک ماشین ظرفشویی جدید فرا رسیده باشد. اما، اگر تعمیرات می‌تواند مشکل را حل کند، ممکن است نیازی به تعویض دستگاه خود نداشته باشید.
 2. اگر ماشین ظرفشویی شما روشن نشد، جعبه شکن را علامت بزنید تا مطمئن شوید که بریکر خاموش نشده است. بررسی کنید که  دستگاه با آب پر می‌شود.
 3. خط تامین آب را بررسی کنید و مطمئن شوید که مختل نشده است.
 4. همچنین، نگاهی دقیق به فیلتر و جت‌های گرفتگی بیندازید. 
 5. اگر مدلی با راندمان بالا دارید، صابون زیاد می‌تواند به ماشین ظرفشویی شما آسیب رسانده باشد.
 6. برای اینکه ببینید مشکل این است یا نه، مصرف مواد شوینده را کاهش دهید و از کمک آبکشی استفاده کنید تا ظروف خود را با صدای جیر جیر تمیز کنید.
نکات مهم خرید ماشین ظرفشویی
در هنگام خرید ماشین ظرفشویی به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است دستگاه شما قابل تعمیر و استفاده مجدد باشد.

علائمی که نشان می‌دهد ممکن است دستگاه شما قابل تعمیر نباشد:

 • در قفل نمی‌شود
 • ماشین ظرفشویی تخلیه نمی‌کند
 • صداهای بلند یا غیرعادی که از دستگاه می‌آید
 • ماشین ظرفشویی گرم نمی‌شود

توجه داشته باشید، طول عمر ماشین ظرفشویی حدود 10 سال است. با این حال، برخی از آنها می‌تواننداز  16 تا 20 سال دوام بیاورند. با توجه به سن دستگاه خود، قبل از خرید ماشین ظرفشویی جدید با یک تعمیرکار مشورت کنید.

ملاحظات خرید ماشین ظرفشویی

در ادامه قصد داریم ملاحظاتی که باید در هنگام خرید ماشین ظرفشویی به آن توجه داشتیم را اشاره کنیم.

فضا

اگر آشپزخانه کوچکی دارید، با انتخاب ماشین ظرفشویی بزرگ، فضای ارزشمندی را روی میز، زیر پیشخوان یا جای پای آشپزخانه خود از دست می‌دهید.

هنگام تخصیص فضا در آشپزخانه خود، باید ماشین ظرفشویی را نزدیک سینک ظرفشویی قرار دهید زیرا خط آب و زهکشی یکسانی دارد.

همچنین، انتقال اقلام کثیف داخل سینک به ماشین ظرفشویی مجاور برای راحتی کار منطقی است. اگر آشپزخانه کوچکی دارید، یک مدل فوق باریک را در نظر بگیرید.

شما باید برخی از ملاحظات فضایی دیگر را در نظر داشته باشید: دهانه ماشین ظرفشویی باید به اندازه کافی از دیواره سینک فاصله داشته باشد تا اتاق در مقابل سینک با درب ماشین ظرفشویی باز باشد.

مکان‌های گوشه به حداقل 5 سانت فاصله بین کناره درب ماشین ظرفشویی (در حالت باز) و دیوار یا کابینت نیاز دارند.

هنگام اندازه‌گیری فضای زیر کابینت، عرض دهانه فضا را از کابینت به کابینت اندازه گیری کنید. در هر طرف چند سانت فاصله بگذارید.

به یاد داشته باشید که ممکن است کف آشپزخانه کف پوش، زیر ماشین ظرفشویی نصب نشده باشد و می‌تواند ارتفاع بیشتری به دهانه شما اضافه کند.

از طرف دیگر، اگر آشپزخانه شما دو لایه کفپوش دارد، ممکن است ارتفاع کمتری نسبت به دهانه ماشین ظرفشویی استاندارد داشته باشید.

حتما مطالعه کنید:  انواع تلویزیون و تفاوت آن

در مورد عمق، از پشت دهانه تا جلوی کابینت‌ها را اندازه بگیرید. به خاطر داشته باشید که درب ماشین ظرفشویی از کابینت‌ها عبور می‌کند. از وجود حداقل 27 سانت فضای باز در جلوی ماشین ظرفشویی برای بارگیری و تخلیه اطمینان حاصل کنید.

خرید ماشین ظرفشویی دست دوم
در هنگام خرید ماشین ظرفشویی دست دوم به مواد تشکیل دهنده آن توجه کافی داشته باشید.

مواد تشکیل دهنده ماشین ظرفشویی

 • اجزای اصلی ماشین ظرفشویی فولاد و پلاستیک هستند.
 • قفسه‌های نگهدارنده ظروف نیز از فولاد ساخته شده اند و معمولاً با پودر پلی وینیل کلراید (PVC) یا نایلون پوشانده می‌شوند تا از خراشیدگی ظروف جلوگیری شود.
 • وان داخلی اغلب از فولاد ضد زنگ یا پلاستیک ساخته شده است.
 • فولاد ضد زنگ بهتر از پلاستیک گرما را تحمل می‌کند.
 • بازوی ماشین ظرفشویی استیل ضد زنگ زنگ نمی‌زند و دوام بیشتری دارد.
 • دمای آب می‌تواند تا 160 درجه فارنهایت برسد و باکتری‌ها را به طور موثری از بین ببرد و اقلام را تمیز کند.
 • فولاد ضد زنگ گرما را حفظ می‌کند، سریع‌تر خشک می‌شود و انرژی کمتری مصرف می‌کند.
 • یک المنت گرمایشی و یک وان فولادی ضد زنگ فقط به 450 وات نیاز دارند، در حالی که برای یک وان پلاستیکی 600 تا 750 وات است.
 • وان‌های فولادی ضد زنگ نیز بسیار کم صداتر از وان‌های پلاستیکی هستند. حتی زمانی که سازندگان لایه‌های عایق اضافی را در اطراف یک داخلی پلاستیکی نصب می‌کنند، سروصدا همچنان آشکار است.
 • فولاد ضد زنگ نیز نسبت به پلاستیک دوام بیشتری دارد و در برابر لکه شدن مقاوم است و به ماشین ظرفشویی طول عمر بیشتری می‌دهد و هزینه‌های تعویض را کاهش می‌دهد.
 • پلاستیک مورد استفاده برای ماشین ظرفشویی بی اثر است و با مواد شوینده واکنش نشان نمی‌دهد. بسیاری از قطعات دیگر، از جمله سبد برای کارد و چنگال، ظروف برای مواد شوینده، و برج شستشو و اسپری بازوها نیز معمولا پلاستیکی هستند. پلاستیک در طول زمان بیشتر مستعد ترک خوردن است.
 • روکش درب از جنس استنلس استیل صیقلی، سفید، مشکی، بژ و تخته سنگ است. 
 • به خاطر داشته باشید، همچنین می‌توانید یک پنل جلویی مطابق با کابینت خود تهیه کنید تا در صورت تمایل ماشین ظرفشویی خود را مخفی کنید.

اندازه ماشین ظرفشویی

اندازه استاندارد برای ماشین ظرفشویی توکار 24 سانت عرض در 24 سانت عمق و 35 سانت ارتفاع است. بسیاری از مدل‌هایی که برای قرار گرفتن در یک فضای استاندارد طراحی شده‌اند دارای پایه‌های قابل تنظیم هستند به طوری که ارتفاع ممکن است تا چند سانت تغییر کند.

بسیاری از تولید کنندگان مدل باریک‌تری را با عرض 18 اینچ ارائه می دهند. در مقایسه، سایرین مدل‌های بزرگ‌تری را با عرض 30 یا 36 اینچ ارائه می‌کنند که عمق و ارتفاع استاندارد را حفظ می‌کنند.

یک ماشین ظرفشویی کشوی ظروف کوچک است، معمولاً حدود 24 یا 36 اینچ عرض و تنها حدود 19 اینچ ارتفاع دارد.

امکانات ماشین ظرفشویی

اگر تنها چیزی که می خواهید ظروف تمیز است، یک مدل مناسب با امکانات کم همچنان برای نیازهای شما کافی خواهد بود. با این حال، برخی از امکانات اضافی کار را کمی برای شما آسان‌تر می‌کند.

قفسه‌های قابل تنظیم ظرفشویی: قفسه‌هایی که می‌توانند مجدداً پیکربندی شوند یا دارای لاستیک های قابل تنظیم هستند، باعث می‌شود که فضای داخلی دستگاه شما برای نیازهای شما بهتر عمل کند.
سینی کارد و چنگال: موقعیت سینی ظروف نقره یک اولویت است و تاثیری بر عملکرد شستشو ندارد. برخی جمع و جور هستند و روی قفسه پایینی قرار می‌گیرند. برخی دیگر مدلی را ترجیح می‌دهند که به داخل درب ماشین ظرفشویی متصل شده باشد تا فضای بیشتری برای وسایل بزرگتر روی قفسه به شما بدهد.
سنسور خاک: ماشین ظرفشویی می‌تواند زمان و مصرف آب خود را بر اساس میزان کثیف بودن وسایل تنظیم کند و به طور بالقوه در مصرف آب و انرژی صرفه جویی کند.
چرخه آبکشی و نگه داشتن: این چرخه در صورتی که نیم بار ظروف دارید و نمی‌خواهید چرخه کاملی را اجرا کنید، خوب عمل می‌کند.
مناطق شستشو: دستگاه شما می‌تواند مناطق مشخصی را برای مواردی که نیاز به تمیز کردن سنگین دارند اختصاص دهد.
چرخه غذای سخت: اگر دوست ندارید ظروف خود را قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی خراش دهید، از قبل بشویید یا آبکشی کنید، این ویژگی باقیمانده غذا و کثیفی را در طول چرخه آبکشی اولیه از بین می برد، بنابراین در طول مدت زمان ظروف تمیز شما نمی چرخد. چرخه نهایی شستشو
نوع فیلتر: فیلتر تمام بقایای مواد غذایی را می گیرد. یک فیلتر خود تمیز شونده دارای یک ضمیمه آسیاب است، مانند زباله‌دانی که زباله‌ها را پودر می‌کند و آن‌ها را در زهکشی تخلیه می‌کند. می تواند به سطح نویز اضافه کند. یک فیلتر تمیز کننده دستی برای جلوگیری از بو و عدم افزایش سطح صدا نیاز به تمیز کردن منظم دارد.
گزینه های چرخه شستشو: اکثر ماشین های ظرفشویی دارای سه چرخه سبک، معمولی و سنگین هستند. با این حال، برخی از ماشین‌ها چرخه‌های شستشو را برای قابلمه‌ها و تابه‌ها، ظروف چینی و تمیز کردن با بخار مشخص کرده‌اند. تمیز کردن با بخار از 140 درجه فارنهایت فراتر می رود، اما برای مزایای ضدعفونی کردن، نباید از این دما فراتر بروید.
حرارت خشک: اگر می‌خواهید ظروف شما پس از یک چرخه کاملاً خشک شوند، خشک گرم شده می‌تواند هوای گرم شده را به گردش درآورد تا آنها را خشک کند. علاوه بر هزینه کمی بیشتر به عنوان یک ویژگی، برای اجرا به انرژی کمی بیشتر نیاز دارد.
پنل کنترل مخفی: دکمه‌های کنترلی به لبه بالایی در منتقل شده‌اند تا جلوی ماشین ظرفشویی شما براق به نظر برسد. نکته منفی این است که باید ماشین ظرفشویی را باز کنید تا کنترل پنل را ببینید.
قفل ایمنی کودک: اگر بچه های کوچک در منزل دارید، توجه به قفل یک ویژگی مهم است.

حتما مطالعه کنید:  مزایای خرید کولر گازی دست دوم
ماشین ظرفشویی
امکاناتی که از ماشین ظرفشویی خود انتظار دارید را لیست کنید.

سر و صدا تولید شده توسط ماشین ظرفشویی

اگرچه سازندگان میانگین دسی بل ماشین‌های خود را اعلام می‌کنند، اما می‌تواند گمراه کننده باشد زیرا آنها دسی بل متوسطی از تمام چرخه‌های دستگاه، از جمله خشک کردن، که معمولاً بی صدا است، ارائه می‌دهند.

اکثر دستگاه‌ها در محدوده 50 دسی بل هستند. صدای بلندترین مدل‌ها حدود 60 دسی‌بل است.
اگر داشتن یک مدل آرام برای شما مهم است، پس از پلاستیک به سمت استیل ضد زنگ متمایل شوید. استیل ضد زنگ صدا را جذب می‌کند، بنابراین اگر مدل شما دارای وان فولادی ضد زنگ باشد، نسبت به مدل وان پلاستیکی مشابه ساکت‌تر خواهد بود. آنها تا 10 دسی بل صدای کمتری نسبت به وان‌های پلاستیکی تولید می‌کنند.

انواع ماشین ظرفشویی

انتخاب شما برای خرید ماشین ظرفشویی توکار، قابل حمل یا روی میز به طور قابل توجهی به اجاره یا مالک خانه خود، اندازه خانه و اندازه خانه شما بستگی دارد.

هر مدل ماشین ظرفشویی مزایا و محدودیت‌های خود را دارد. در صورتی که فضای کمی دارید یا راحتی یک کشو را ترجیح می‌دهید، انواع کشو یکی دیگر از سبک‌های داخلی است که باید در نظر بگیرید.

کانتر

وقتی صحبت از قیمت به میان می‌آید، مقرون‌به‌صرفه‌ترین مدل‌ها مدل‌های میز هستند. مدل های کانتر کوچک (حدود 18 تا 22 سانت عرض، ارتفاع و عمق) هستند و ممکن است برای یک خانواده پرجمعیت کافی نباشند، اما اگر آپارتمانی اجاره می‌کنید و فضای محدودی دارید، این می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

ممکن است کوچک باشد، اما ماشین ظرفشویی رومیزی یک راه حل صرفه جویی در زمان و انرژی برای خلاص شدن از شر انبوه ظروف باقی می‌ماند.

اکثر مدل‌ها روی میز کنار سینک قرار می‌گیرند و به شیر آب متصل می‌شوند. برای نصب آنها به یک متخصص نیاز ندارید. برخی دارای مخزن آب داخلی هستند

می‌توانید در حین استفاده از ماشین ظرفشویی از شیر آب خود استفاده کنید. اکثر آنها می‌توانند حدود شش مکان ظروف و ظروف شیشه‌ای را بشویید و دارای چندین چرخه تمیز کردن و عناصر گرمایشی با قفسه‌های تاشو، جا ظروف تخت، کنترل‌های لمسی، توزیع کننده‌های مواد شوینده، قفسه‌های بیرون کش و غیره هستند.

ماشین ظرفشویی قابل حمل

مدل‌های قابل حمل نیازی به نصب حرفه‌ای ندارند و معمولاً کوچک‌تر از واحدهای داخلی، حدود 18 سانت عرض، 24 عمق و 36 سانت ارتفاع هستند.

یکی از مهم‌ترین مزایای آن این است که در صورت جابجایی به راحتی می‌توانید آن را با خود ببرید. اگر آشپزخانه شما فضای کافی برای ماشین ظرفشویی ندارد، می‌توانید آن را در اتاق دیگری نگهداری کنید و در مواقعی که نیاز به استفاده از آن دارید، آن را به آشپزخانه ببرید.

وقتی برای استفاده از آن آماده شدید، ماشین ظرفشویی را نزدیک سینک و یک پریز برق بچرخانید. شیلنگ ماشین ظرفشویی را به شیر آب وصل کنید و چرخه را شروع کنید. ظرفیت کمتری نسبت به ماشین ظرفشویی توکار دارد، اما در صورت استفاده روزانه ممکن است برای یک خانواده کوچک کافی باشد.

قیمت ماشین‌های ظرفشویی داخلی، قابل حمل رده بالاتر و ماشین‌های ظرفشویی کشویی متاثر از سبک و ویژگی‌ها است. اگر از زنگ‌ها و سوت‌ها چشم پوشی کنید، هنوز هم می‌توانید بسیاری از مدل‌های داخلی و قابل حمل اقتصادی را پیدا کنید.

حتما مطالعه کنید:  انواع مایکروویو

اگر در محل سکونت اجاره‌ای زندگی می‌کنید و قصد دارید در صورت جابجایی ماشین ظرفشویی را با خود ببرید، پس مدل قابل حمل بهتر از مدل توکار است. مگر اینکه دستتان باشد، نصب ماشین ظرفشویی به یک لوله کش یا نصاب حرفه ای نیاز دارد تا اگر اتصالات از قبل وجود نداشته باشد، دستگاه را به سیستم لوله کشی شما متصل کند.

آنها معمولاً حدود 12 تا 14 تنظیمات مکان را نگه می‌دارند. آنها برای استفاده در آشپزخانه‌هایی که برای خانه‌هایی با دو یا چند نفر طراحی شده‌اند خوب هستند و بیشتر، اگر نگوییم همه ظروف را به یکباره تمیز می‌کنند.

آنها به خوبی در آشپزخانه قرار می‌گیرند و در زیر میزها قرار می‌گیرند. آنها فضای میز را اشغال نمی‌کنند، نیازی به نگهداری در جای دیگری ندارند، و مانند مدل‌های قابل حمل یا میز نیازی به اتصال دائمی ندارند.

ماشین ظرفشویی تک سطحی یکی دیگر از گزینه‌های داخلی است که یک راه حل عالی برای آشپزخانه‌های کوچک است. اگر سبک کشو را دوست دارید و خانه یا خانه بزرگتری دارید که به فضای ظروف بیشتری نیاز دارد، کشوهای دوتایی ماشین ظرفشویی متناسب با دهانه ماشین ظرفشویی استاندارد هستند.

فاکتور نویز در ماشین ظرفشویی چقدر مهم است؟

 برخی از افراد انتخاب می‌کنند که ماشین ظرفشویی را صبح که همه از خانه خارج می‌شوند روشن کنند. برخی دیگر آن را در شب بعد از شام اجرا می‌کنند و همه به رختخواب می‌روند.

با این حال، اگر بتوانید صدای ماشین ظرفشویی را از اتاق خواب خود بشنوید، ممکن است آخرین صدایی نباشد که می‌خواهید هنگام خواب بشنوید. اگر یک کانتر یا واحد قابل حمل دارید، آنها از همه طرف در معرض دید هستند و توسط کابینتی که صدا را خفه می کند، محصور نمی‌شوند.

چه ویژگی های دیگری مهم ترین هستند؟

مصرف انرژی و آب برای دنیای دوستدار محیط زیست ضروری است و می‌تواند بر قبض پرداختی شما تأثیر بگذارد. ماشین‌های ظرفشویی امروزی کارآمدتر شده‌اند، اما چرخه‌ها طولانی‌تر شده‌اند.

برخی از ماشین‌های ظرفشویی دارای ویژگی‌های آب کم یا گزینه‌های شستشوی سریع هستند که برای استفاده از آب اندازه گیری شده مفید هستند.

ماشین ظرفشویی ای که نماد Energy Star را نمایش می‌دهد یا توسط بهره وری انرژی تایید شده باشد، در مقایسه با مدل‌های ماشین ظرفشویی غیرمجاز در هزینه‌های انرژی شما صرفه جویی می‌کند.

یکی دیگر از صرفه‌جویی در انرژی، گزینه شروع تاخیری است اگر مصرف برق شما در زمان تعیین شده محاسبه شود. می‌توانید ماشین ظرفشویی را تنظیم کنید تا در زمانی که انرژی کمتر مصرف می‌شود، بعداً شستشو شود.

آیا ارزش تعمیر ماشین ظرفشویی را دارد؟

به طور متوسط، ماشین های ظرفشویی معمولاً 10 سال عمر می کنند. اگر ماشین ظرفشویی شما بیش از 10 سال است و برای شما دردسر ایجاد می‌کند، احتمالاً زمان آن رسیده است که یک ماشین ظرفشویی جدید تهیه کنید.

آیا می توانم خودم ماشین ظرفشویی نصب کنم؟

بله، تعویض ماشین ظرفشویی موجود در بازار باید نسبتاً آسان باشد زیرا از همان اتصالات استفاده می‌کنید، اما باید مطمئن شوید که همه چیز را به درستی اندازه گیری کرده اید. اندازه دستگاهی که می‌خواهید تعویض کنید باید به اندازه دستگاه قبلی باشد.

نصب ماشین ظرفشویی چقدر طول می کشد؟

نصب ماشین ظرفشویی حرفه ای در صورتی که نیازی به انجام تغییرات قابل توجهی در آشپزخانه نداشته باشد، می‌تواند حدود یک ساعت طول بکشد. انجام این کار خودتان بدون تجربه قبلی احتمالاً دو تا سه ساعت طول می‌کشد تا همان کار را انجام دهید.

کجا ماشین ظرفشویی خرید کنیم

خرید از یک فروشگاه لوازم خانگی با مدل‌های مختلف ممکن است به شما ایده خوبی از آنچه از نظر زیبایی شناسی می‌پسندد به شما بدهد. می‌توانید تنظیمات سینی‌ها و قفسه‌ها را ببینید و از یک فروشنده در مورد ویژگی‌ها بپرسید.

با خرید آنلاین، تنوع شما بسیار زیاد است و حتی ممکن است قیمت‌ها بهتر باشد، همچنین می‌توانید تمامی برندها را با یکدیگر مقایسه نموده و سپس اقدام به خرید ماشین ظرفشویی خود کنید. بررسی نظرات مصرف کنندگان نیز می‌تواند در انتخاب بهترین مدل برای شما موثر باشد.

کلام آخر نکات مهم خرید ماشین ظرفشویی

در این مقاله سعی کردیم شما را با نکات مهم خرید ماشین ظرفشویی آشنا کنیم. در برخی از اوقات ممکن است در برخی از منازل ماشین ظرفشویی قدیمی وجود داشته باشد که شما نیاز دارید آن را به فروش برسانید و با هزینه ای که بابت فروش آن دریافت میکنید مدل ماشین ظرفشویی خود را ارتقا دهید.

سمساری طنین بزرگترین خریدار و فروشنده لوازم منزل، ماشین ظرفشویی قدیمی شما را به بالاترین قیمت خریداری می‌کند. شما می‌توانید جهت فروش ماشین ظرفشویی خود با کارشناسان ما تماس حاصل نموده و راهنمایی لازم را دریافت نمایید.

در برخی از اوقات نیز ممکن است شما تمایل داشته باشید تا بجای خرید یک ماشین ظرفشویی نو از کارکرده این ماشین استفاده کنید. سمساری طنین تعدادی ماشین ظرفشویی جهت فروش نیز دارد.

شما می‌توانید برای فروش و یا حتی خرید ماشین ظرفشویی با کارشناسان ما تماس حاصل نموده و یا بر روی لینک خریدار لوازم منزل کلیک کنید تا از تمامی خدمات ما استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالا بروید سمساری طنین