5 نوع مختلف اتو

5 نوع مختلف اتو

برای بسیاری از ما انواع مختلف اتو را که در بازار می‌بینیم ممکن است دچار سردرگمی شویم و ممکن است برای ما سخت باشد که بتوانیم بهترین نوع آن را انتخاب و برای مصرف خانگی آنها را خریداری و استفاده نماییم. در این مقاله سعی داریم 5 نوع متخلف اتو را که در بازار رایج است را معرفی و به توضیح مزایا و معایب آن بپردازیم لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

انواع اتو لباس

در ادامه قصد داریم به انواع اتو لباس اشاره داشته باشیم

اتو برقی

اتو برقی که  به عنوان اتو خشک شناخته می‌شود دارای ویژگی‌های خاص و اضافی نیست. از یک صفحه فلزی برای فشار دادن و یک صفحه برای تنظیم دما تشکیل شده است. اگر به دنبال اتو ارزان هستید، این یک انتخاب خوب است. اتوی معمولی معمولاً به‌طور خودکار خاموش نمی‌شود، بنابراین مطمئن شوید که وقتی کارتان تمام شد، آن را خاموش کنید.

اتوهای بخار معمولی

اتوهای بخار در دسترس‌ترین هستند. آنها قطعاً یک قدم بالاتر از انواع اولیه هستند. اتو مجهز به مخزن کوچکی است که آب را برای بخار نگه می‌دارد. فقط بخار را آزاد کنید و اتو را روی پارچه بکشید.

مزیت دیگر این است که دارای ویژگی‌های مفید ذکر شده مانند: سیم جمع شونده و خاموش شدن خودکار است. استفاده از اتوهای بخار نسبتاً آسان است. اگر عادت ندارید که وسایل برقی بخار از خود خارج کنند، فقط باید به آنها عادت کنید. البته، شما باید خود را از مسیر بخار داغ دور نگه دارید.

اتو بخار عمودی

این‌ها ترکیبی مدرن‌تر از اتو بخار سنتی هستند. اتوهای عمودی به شما این امکان را می‌دهند که هنگام اتو کشیدن به صورت افقی بخار کنید. اما می‌توانید از آنها برای بخار دادن به صورت عمودی استفاده کنید.

گاهی اوقات برای از بین بردن چین و چروک‌های لباس، کمی بخار کافی است. بدون نیاز به فشار دادن با یک بخارشوی عمودی، می‌توانید بدون تماس با پارچه، بخار را به ناحیه چروکیده هدایت کنید، بنابراین کار کمتری انجام می‌شود. این دستگاه‌ها بخار مداوم آزاد نمی‌کنند، شما باید یک دکمه را فشار دهید تا بخار را فعال کنید.

نحوه انتخاب بهترین اتو برای لباس
شما میتوانید با توجه به میزان لباسی که هر روزه اتو میکنید نوع اتو خود را انتخاب کنید.

اتو مسافرتی

اگر در مسافرت هستید و وسایل اقامتی شبانه به شما اتو ارائه نمی‌شود، این کالا یک مکمل ضروری برای چمدان شما است. فضای زیادی را در یک کیف یا چمدان اشغال نمی‌کند زیرا کوچک‌تر و سبک‌تر از اتو معمولی شما است. اتو مسافرتی معمولاً تاشو است و آن را فشرده‌تر می‌کند. حتی ممکن است بتوانید برخی از آنها را که بی‌سیم هستند نیز پیدا کنید.

اتو لباس‌های لوکس

این اتوهای پنج ستاره لوکس دارای امکانات اضافی زیادی هستند، مانند: تنظیم دمای بدون درز، ویژگی‌های بخار پیشرفته، سیم جمع شونده، و خاموش شدن خودکار که بسیار مهم است.

این اتوهای درجه یک معمولاً دارای سوراخ‌های بخار بیشتری هستند و مخازن آب دارند که راحت‌تر پر می‌شوند. اگر تا به حال با یک مدل ساده‌تر با باز کردن مخزن دست و پنجه نرم کرده‌اید، ممکن است بخواهید آن را با یک مدل لوکس عوض کنید.

چیز دیگری که در مورد اتوهای  لوکس باید بدانید این است که آنها معمولاً به کفی‌های بهتری مجهز هستند که کمتر به پارچه‌ها می‌چسبند. در حالی که این اتو ممکن است هزینه اولیه زیادی داشته باشند، اما اگر استفاده زیادی از آنها داشته باشید، سرمایه‌گذاری ارزشمندی هستند. آنها خریدی محبوب در میان افرادی هستند که به طور مرتب پارچه‌های سنگین را می‌دوزند یا نیاز به اتوی خوب دارند.

حتما مطالعه کنید:  راهنمای فروش یخچال کندی

نحوه انتخاب بهترین اتو برای لباس

اکنون که می‌دانید اتوها همه یکسان ساخته نشده‌اند، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که هنگام خرید یکی از آنها به چه نکاتی توجه کنید. دانستن اینکه چه چیزی می‌خواهید از قبل، وقتی در حال مرور اتوهای موجود در فروشگاه‌های آنلاین هستید، انتخاب را بسیار آسان‌تر می‌کند. 

عملکرد بخار اتو:

هر اتو بخار می‌تواند بخار داغ را آزاد کند، به طور کامل مواردی که به صورت عمودی بخار می‌شوند، تطبیق پذیری بیشتری به شما می‌دهند، زیرا می‌توانید چین و چروک را از پرده‌ها و سایر مواردی که اتو کردن آن‌ها سخت است، از بین ببرید. می‌توانید لباس‌های آویزان را بدون پایین آوردن آن‌ها صاف کنید.

خروجی بخار اتو:

پارچه‌های مختلف برای صاف شدن به مقادیر متفاوتی بخار نیاز دارند. به دنبال اتوی با گیج برای تنظیم بخار بگردید تا بتوانید میزان بخاری را که روی پارچه آزاد می‌کنید استفاده کنید. اتوهای مجهز به نازل اسپری به شما این امکان را می‌دهند که اگر نمی‌خواهید از آب زیاد استفاده کنید، لباس و سایر پارچه‌ها را به آرامی بخارآلود کنید. برای پارچه‌های مقاوم به اتو مانند: جین و کتان، می‌توانید از اتوی با ویژگی انفجار بخار استفاده کنید که ترشح بخار را متمرکز می‌کند.

مخزن آب اتو:

اتوهای بخار دارای یک مخزن آب هستند که باید به طور دوره ای آن را پر کنید. یک مخزن شفاف باعث می‌شود به راحتی مراقب میزان آب باقیمانده باشید. داشتن یک اتو با یک مخزن راحت‌تر است که می‌توانید در زمان تکمیل مجدد آن را بردارید. این باعث می‌شود که احتمال ریزش یا سرریزهای تصادفی کمتر شود.

سیستم سیم اتو:

اکثر اتوهای سنتی با سیمی به همان اندازه معمولی عرضه می‌شوند. گاهی اوقات، سیم می‌تواند مانع شود و به شما اجازه نمی‌دهد از محدوده‌های دسترسی خود فراتر بروید. برای انعطاف و آزادی بیشتر، می‌توانید اتو با سیمی تهیه کنید که در تمام جهات به صورت دایره‌ای کامل می‌چرخد. همچنین پیچیده شدن سیم را به حداقل می‌رساند.

بهترین راه برای نگهداری اتوی سیم دار معمولاً این است که سیم را دور دستگاه بپیچید و آن را در جایی خارج از مسیر قرار دهید. اما ابتدا باید صبر کنید تا اتو خنک شود وگرنه سیم را می‌سوزانید. برای نگهداری راحت‌تر، اتوی با سیم جمع شونده در نظر بگیرید. طناب در زمان عدم استفاده در داخل اتو می‌پیچد و از گرمای دستگاه محافظت می‌کند.

گزینه دیگر این است که به طور کلی از بند سیم چشم پوشی کنید. اتو شارژی باید روی صفحه حرارتی گرم شود و فقط چند دقیقه گرما را حفظ می‌کند، بنابراین باید مرتباً به صفحه بازگردانده شود. اما حداکثر آزادی حرکت را به شما می‌دهد زیرا هیچ سیمی برای گره خوردن وجود ندارد.

بهترین اتو برای لباس
سعی کنید اتو را انتخاب کنید که حتما دارای ویژگی خاموشی خودکار باشد

خاموش شدن خودکار اتو:

اگر گاهی فراموش می‌کنید که لوازم خانگی را خاموش کنید، یا به وسایلی که خود به خود خاموش می‌شوند عادت کرده‌اید، احتمالاً اتوی با قابلیت خاموش شدن خودکار بهترین گزینه است. داخل این اتوها یک تایمر وجود دارد که وقتی دستگاه برای مدت زمان از پیش تعیین شده در حال حرکت نبوده است، دستگاه را خاموش می‌کند.

تنظیمات دما اتو:

هر اتویی که می‌خرید باید تنظیماتی برای حرارت کم، متوسط ​​و زیاد داشته باشد. اگر اتوی با زنگ‌ها و سوت‌های بیشتری تهیه کنید، اگر می‌خواهید گرمایش دقیق‌تری داشته باشید، احتمالاً با تنظیمات دمایی اضافی همراه خواهد بود. این ویژگی به ویژه در صورت اتو کردن پارچه‌های مختلف بسیار مفید است.

جنس زیره اتو:

می‌توانید اتوی با: کفی سرامیکی، کفی آلومینیومی آنودایز شده یا کفی نچسب پیدا کنید، اگرچه کفی‌های فولادی ضد زنگ رایج‌تر هستند. اگر می‌خواهید اتوی داشته باشید که به راحتی روی پارچه شما سر بخورد، از یک کفی سرامیکی یا فولادی ضد زنگ استفاده کنید. مواد دیگر وقتی از روی پارچه می‌گذرند کمی بیشتر می‌دهند.

سیستم ضد کلسیم اتو:

این یک ویژگی است که احتمالاً بسیاری از مردم از آن آگاه نیستند. اگر برای مدت طولانی از همان اتو استفاده کرده اید، ممکن است متوجه شوید که گاهی اوقات به نظر می‌رسد که کفی سطح صاف خود را از دست می‌دهد. یک سیستم ضد کلسیم از تجمع رسوب بر روی کفی جلوگیری می‌کند، اتو را شبیه نو نگه می‌دارد و کار خود را به طور موثرتری انجام می‌دهد.

راحتی استفاده از اتو:

آخرین مورد اما نه کم اهمیت، به دنبال اتوی باشید که اتو زدن به آن راحت باشد. مطمئن شوید که خیلی سنگین نباشد و در دست شما احساس ناخوشایندی نداشته باشد. در صورت خرید حضوری انجام این کار آسان‌تر است، زیرا ممکن است قبل از خرید، اتو را بردارید تا کمی آن را آزمایش کنید.

حتما مطالعه کنید:  نحوه فروش یخچال بکو (Beko)

اگر به صورت آنلاین خرید می‌کنید، توضیحات محصول را بخوانید تا وزن دستگاه را بررسی کنید و نظرات مشتریان را بخوانید تا ببینید دیگران در مورد آن چه می‌گویند.

البته، اتوها فقط برای قرار دادن چین‌های مرتب در شلوار جین مورد علاقه‌تان یا حرفه‌ای‌تر جلوه دادن لباس‌های غیررسمی تجاری شما استفاده نمی‌شوند. مردم از آنها برای لحاف و دوخت یا اتو کردن لباس با جنس کتانی و لباس‌های رسمی استفاده می‌کنند. در اینجا چیزی است که باید به دنبال آن باشید تا بتوانید دستگاهی را تهیه کنید که به بهترین وجه نیازهای خاص شما را برآورده می‌کند.

بهترین اتو برای لباس چیست؟

اگر لباس را فشار می‌دهید، اتو بخار بیشترین تطبیق پذیری را برای دست زدن به تقریباً هر نوع پارچه ای به شما می‌دهد. اتو با تنظیمات دما زیاد به شما امکان می‌دهد پارچه‌های محکم مانند جین و پنبه را اتو کنید.

در عین حال، می‌توانید کیفیت پارچه‌های ظریف‌تر مانند ابریشم یا پلی استر را حفظ کنید. تنظیمات دمای قابل تنظیم، نازل‌های اسپری و قابلیت بخار دهی عمودی، هر آنچه را که برای پوشاندن تقریباً تمام پارچه‌های خود در بخش لباس نیاز دارید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

انواع مختلف اتو
اگر در منزل لباس هایی با جنس های ظریف دارید حتما اتو با ویژگی بخارشوی قوی را مد نظر داشته باشید.

بهترین اتو برای لحاف و خیاطی چیست؟

هنگامی که در حال خیاطی یا لحاف کاری هستید، از بین بردن چین و چروک‌ها از پارچه کار شما را بسیار آسان‌تر می‌کند. از آنجایی که بیشتر پروژه‌های کار دستی شامل پنبه یا ترکیب پارچه با پنبه است که در سرتاسر آن بافته می‌شود، احتمالاً می‌خواهید از اتوی استفاده کنید که برای مقابله با آن طراحی شده است.

بهترین اتو برای بردن در حین حرکت چیست؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، هیچ اتوی یکسانی در مورد اتوهای مسافرتی وجود ندارد. هنگامی که در حال مسافرت هستید، احتمالاً می‌خواهید تا حد امکان بسته بندی کنید.

با اتوی جمع و جور که خیلی سنگین نیست و دارای تنظیمات دمایی قابل تنظیم است، می‌توانید نیاز خود را برطرف کنید. اگر برنامه سفر شما را به خارج از کشور می‌برد، اتوی با سیستم‌های ولتاژ دوگانه در نظر بگیرید تا بتوانید هم در خانه و هم در یک کشور خارجی از آن استفاده کنید.

تعمیر و نگهداری اتو لباس

به نظر می‌رسد چیزی به کوچکی و بی‌تکلفی مانند اتوی لباس، به نگهداری زیادی نیاز نداشته باشد، به خصوص اگر اتو خشک باشد. اگر اتو بخار دارید، ظرف آب آن نیاز به پر کردن گهگاهی دارد. در اینجا چند نکته برای حفظ فرم مناسب اتو آورده شده است.

از استفاده از آب لوله کشی در اتو بخار خودداری کنید

اگرچه ممکن است پر کردن مخزن آب اتو بخار زیر شیر آب طبیعی به نظر برسد، بهتر است به جای آن از آب مقطر استفاده کنید. بیشتر آب لوله کشی حاوی رسوباتی است که با گذشت زمان باعث ایجاد رسوب می‌شود که سوراخ‌های بخار اتو را مسدود می‌کند و از آزاد شدن موثر بخار جلوگیری می‌کند.

هر از گاهی اتو خود را تمیز کنید

اگر رسوب در اتو بخار شما رسوب کند، دلیل گمشده نیست. برای پاک کردن تجمع، محلولی از 1:1 قسمت سرکه و آب تهیه کنید. آن را در مخزن بریزید و اجازه دهید اتوی خود به مدت پنج دقیقه بخار شود. سرکه برای تمیز کردن تقریباً هر چیزی عالی است و اتوی مسدود شده نیز از این قاعده مستثنی نیست.

کفی اتو را جلا دهید

و در حالی که ما در مورد سرکه هستیم، بیایید در مورد کفی آهنی اتو شما صحبت کنیم. گاهی اوقات نشاسته روی آن جمع می‌شود. برای از بین بردن بقایای آن، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری سرکه را روی یک پارچه تمیز بریزید و سطح چسبنده را پاک کنید، این کار را فقط زمانی انجام دهید که اتو خنک است.

همچنین ممکن است متوجه بقایای سوخته روی کفی شوید. برای رفع این مورد فقط این مراحل را دنبال کنید.

  • اتو را روی حداکثر دمای تنظیم کنید.
  • یک تکه روزنامه یا یک کیسه کاغذ قهوه ای روی میز اتو قرار دهید.
  • مقدار زیادی نمک روی کاغذ بریزید.
  • در یک حرکت دایره‌ای، اتو داغ را روی نمک بمالید تا تجمع سوخته از بین برود.
  • اگر می‌خواهید باقی مانده‌های سوخته کفی را بدون گرم کردن اتو تمیز کنید، می‌توانید به سادگی سطح سرد را با یک پاک کن جادویی مرطوب و اسفنجی پاک کنید.
حتما مطالعه کنید:  راهنمای فروش یخچال سامسونگ
انواع اتو لباس
در هنگام رد گذاشتن اتو بر لباس حتما سریعا اقدام به تمیز کردن اتو نمایید.

تفاوت بین اتو و بخارشوی لباس چیست؟

اتوی مولد بخار اجازه بخار دادن عمودی را می‌دهد و لباس‌های شما و سایر پارچه‌ها را بدون تماس با آنها صاف می‌کند. می‌توانید با نگه‌داشتن بخاری، متشکل از یک دسته آویزان در انتهای شیلنگ و در نزدیکی پارچه، چین و چروک‌ها را از بین ببرید.

بخارشوی لباس برای مواد ظریف مانند: ساتن، پلی استر، جرسی، ابریشم مناسب است. همچنین برای فشار دادن چین‌ها، آستین‌ها، کت‌های کت و شلوار و سایر اجناس سفت اتو کردن مناسب است. می‌توانید بدون خطر سوختن به قسمت‌هایی از لباس‌ها دسترسی پیدا کنید.

این دستگاه‌ها که به عنوان ژنراتور بخار نیز شناخته می‌شوند، بخار بسیار قوی‌تری نسبت به اتو معمولی شما منتشر می‌کنند. این نوع پرس بخار معمولاً ظرفیت آب بالاتری نیز دارد.

با این حال، یکی از ایرادات بخارشوی لباس این است که به شما اجازه نمی‌دهد چین‌ها را روی لباس‌هایتان فشار دهید، بنابراین اقلام بخارشوی شده به اندازه لباس‌های اتوکشی شده صاف به نظر نمی‌رسند.

نحوه انتخاب میز اتو

وقتی صحبت از میز اتو می‌شود، می‌توانید آنها را در انواع مستقل و رومیزی تهیه کنید. اگر می‌خواهید اتو خود را از اتاقی به اتاق دیگر حمل کنید، احتمالا تخته رومیزی را ترجیح می‌دهید. اینها به دلیل قابل حمل بودن برای پروژه‌های خیاطی محبوب هستند.

اگر از نوع مستقل استفاده می‌کنید، یکی را در نظر بگیرید که مانور دادن آن برای شما آسان است، به خصوص اگر قرار است آن را مرتب کنید و آن را پایین بیاورید.

مواردی را انتخاب کنید که رویه‌های مشبک و فلزی دارند که اساساً به عنوان دریچه بخار عمل می‌کنند. به این ترتیب، اگر از اتو بخار استفاده می‌کنید، برد رطوبت را جذب نمی‌کند. سطح باید محکم باشد اما خیلی سنگین نباشد. همچنین می‌توانید یک برد داخلی نصب کنید یا آن را به صورت حرفه ای نصب کنید.

انتخاب پوشش مناسب نیز مهم است. در حالی که اکثر میزهای اتو با خود عرضه می‌شوند، ممکن است چیزی کمی متفاوت بخواهید. برخی از روکش‌ها دارای سطوح نچسب هستند تا لباس‌ها به آن ها نچسبند. برخی دیگر از مواد انعکاسی ساخته شده‌اند که گرما را به پارچه منتقل می‌کند تا کار شما کمی راحت‌تر شود.

انواع اتو
سعی کنید قبل از انتخاب اتو میزان استفاده از اتو در طول هفته را مشخص نمایید.

سوالات متداول

برای اتو کردن لباس‌ها از چه دمایی باید استفاده کرد؟

پارچه‌های مختلف به تنظیمات حرارتی متفاوت نیاز دارند. در صورت شک، با حرارت کم شروع کنید، به خصوص با پارچه‌های ظریف

چگونه می‌توان ردهای سوختگی را از لباس خارج کرد؟

چند راه برای انجام این کار وجود دارد:

  • فوراً مایع لباسشویی را روی محل بمالید، سپس لباس را با مواد شوینده مایع و فقط در صورت بی خطر بودن سفید کننده اکسیژن بشویید.
  • اگر لکه‌ها خفیف هستند و می‌خواهید فوراً آن را بپوشید، سرکه سفید مقطر را به آرامی روی آن ناحیه بمالید. سپس محل را با یک پارچه تمیز پاک کنید.

یا از این روش برای ردهای سوختگی عمیق استفاده کنید:

  • با استفاده از قطره چشم، پراکسید هیدروژن را روی لکه بمالید. 1-2 قطره آمونیاک اضافه کنید.
  • برای چند دقیقه تا یک ساعت آینده، بگذارید بماند و به طور مداوم از پراکسید و آمونیاک استفاده کنید تا خشک نشود.
  • به طور کامل با آب بشویید، سپس اگر برای مواد بی خطر است، با سفید کننده اکسیژن بشویید.

آیا پارچه‌هایی وجود دارند که نباید بخارشوی شوند؟

در بخارشوی کردن مخمل و جیر مراقب باشید. این مواد رطوبت زیادی را تحمل نمی‌کنند، بنابراین اگر آنها را بخارشوی کنید، باید این کار را به میزان کم انجام دهید، ترجیحا از پشت لباس این کار را انجام دهید.

چگونه از براق شدن لباس‌ها جلوگیری می کنید؟

لکه‌های براق ناشی از اتو قطعاً زرق و برق نیست، اما در بیشتر موارد می‌توان از آنها جلوگیری کرد. هنگام فشار دادن لباس‌ها، از پارچه محافظ استفاده کنید یا اتو را روی دمای پایین‌تری قرار دهید.

همچنین می‌توانید زمانی که لباس به سمت بیرون چرخانده شده است فشار دهید. استفاده از اتو بخار عمودی خطر ایجاد علائم درخشندگی را به حدود صفر می‌رساند زیرا هرگز با مواد تماس پیدا نمی‌کند.

آیا تعداد سوراخ‌های اتو بخار پز مهم است؟

هرچه سوراخ‌های دستگاه بیشتر باشد، خروجی‌های بیشتری برای عبور بخار وجود دارد. توزیع خوب سوراخ‌ها روی کفی به این معنی است که هنگام فشار دادن می‌توانید سطح وسیع‌تری را بپوشانید. تعداد و محل قرارگیری سوراخ‌ها از مدلی به مدل دیگر بسیار متفاوت است.

عمر اتو معمولا چقدر است؟

اتوها برای استفاده بلندمدت طراحی نشده‌اند. در حالی که آنها لزوماً یک طول عمر مشخص ندارند، آنها ساخته نشده‌اند تا سال‌ها دوام بیاورند. هنگام خرید، احتمالا با یک سال گارانتی همراه خواهد بود.

کلام آخر 5 نوع مختلف اتو

در این مقاله سعی کردیم شما را با 5 نوع مختلف اتو آشنا کنیم. شما می‌توانید در هنگام خرید اتو به مواردی که اشاره شد توجه داشته باشید. اگر در منزل اتوی قدیمی دارید و تمایل دارید که آن را به فروش برسانید سمساری طنین بزرگ‌ترین خریدار لوازم منزل در سراسر کشور است. شما می‌توانید جهت فروش اتوی خود با کارشناسان ما تماس حاصل نموده و یا برای مشاهده تمامی خدمات بر روی لینک خریدار لوازم منزل کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالا بروید سمساری طنین