راهنمای خرید هود

راهنمای خرید هود

آیا به راهنمای خرید هود مخصوص آشپزخانه خود فکر می‌کنید؟ از اندازه هود و کانال‌کشی گرفته تا عادات آشپزی و ترجیحات شخصی شما، موارد زیادی برای در نظر گرفتن وجود دارد. فهمیدن اینکه چگونه یک هود را انتخاب کنید ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد اما در واقع زمانی که اصطلاحات و نحوه کارکرد آن را بدانید بسیار ساده و آسان است. در این مقاله قصد داریم راهنمای خرید هود را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید بهترین هود را برای آشپرخانه خود خریداری نمایید، لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

چرا انتخاب مدل هود مناسب اهمیت دارد؟

خرید هود؛ یک تصمیم بسیار بزرگتر از خرید مثلاً یک چاقوی آشپزخانه ارزان قیمت است. شما احتمالاً می‌توانید یک چاقو را از یک کاتالوگ تنها بر اساس ظاهر انتخاب کنید و در بیشتر موارد کار خود را برش دادن، خرد کردن و آماده کردن غذا انجام می‌دهد. در نهایت، تیغه‌ها کدر می‌شوند و شما آن را تعویض خواهید کرد. این به سادگی نحوه کار با هودها نیست.

هود چیزی است که ممکن است شما برای سالهای بسیار زیادی نگه دارید. پس از نصب، تعویض آن زمان بر و پرهزینه است، بنابراین ما می‌خواهیم به شما کمک کنیم که آن را در اولین بار به درستی انجام دهید.

چرا انتخاب مدل هود مناسب اهمیت دارد

به عنوان مثال، اگر یک هود با فن را انتخاب کنید که به اندازه کافی برای مشعل‌های روی اجاق گاز شما قوی نباشد، دود و بو باقی می‌ماند و در سراسر خانه پخش می‌شود. و اگر مدلی را انتخاب کنید که نمی‌توانید آن را با کانال خود ادغام کنید (در زیر توضیح خواهیم داد)، ممکن است نتوانید آن را در وهله اول نصب کنید. دانستن نحوه انتخاب هود برای عملکرد مناسب کل آشپزخانه شما مهم است.

خرید هود یک سرمایه‌گذاری است و اگر محصول ایده‌آل را برای نیازهای خود انتخاب کنید، سال‌ها حتی دهه‌ها در خدمت شما خواهد بود و برای شما به درستی کار خواهد کرد.

8 راهنمای مهم برای خرید هود

در ادامه قصد داریم به راهنمای 7 مهم اشاره کنیم:

مرحله 1: تفاوت بین تهویه کانالی و بدون کانال در هود را بیاموزید

مرحله 2: سبک نصب هود خود را انتخاب کنید

مرحله 3: فیلترهای هود را بشناسید

مرحله 4: نیروی دمنده مناسب برای هود خود را پیدا کنید

مرحله 5: انتخاب اندازه مناسب هود

مرحله 6: درک ویژگی‌های اضافی هود

مرحله 7: سطح نویز هود

مرحله 8: بودجه برای خرید هود

مرحله 1: تفاوت بین تهویه کانالی و بدون کانال در هود را بیاموزید

مجرای هوا یک لوله فلزی پهن است که به دمنده اجازه می‌دهد تا دود تولید شده از پخت و پز را به بیرون از خانه پمپ کند.

هودهای داکت دار به مجرای هوا در آشپزخانه شما متصل می‌شوند و به دمنده شما اجازه می‌دهند تا دود، بو و گریس را بمکد و آن را به بیرون هدایت کند.

هودهای بدون کانال از فیلترهای زغالی برای جذب چربی، بو و زباله ها قبل از چرخش مجدد هوا به خانه استفاده می‌کنند.

حتما مطالعه کنید:  راهنمای فروش میز اتو

هودهای داکتی یا بدون داکت دارای هر دو فناوری داخلی هستند، بنابراین می‌توانید آنها را در هر نوع آشپزخانه ای نصب کنید. بسیاری از هودها بسته به نیاز شما می‌توانند به عنوان واحدهای کانالی یا بدون کانال استفاده شوند.

8 راهنمای مهم برای خرید هود

چرا به سراغ هودهای بدون کانال برویم؟

برخی از خانه‌ها کانال‌هایی در آشپزخانه تعبیه شده‌اند که آماده اتصال به هود هستند، در حالی که برخی دیگر اینطور نیستند. اگر اجاق گاز شما در کنار دیوار بیرونی نیست، ممکن است هیچ کانالی وجود نداشته باشد، زیرا مسیر روشنی برای اجرای کانال وجود ندارد.

اگر کانالی ندارید یا نمی‌توانید از محل نصب به آنها دسترسی داشته باشید، مطمئن شوید که واحدی با گزینه بدون کانال انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید مدلی با قابلیت‌های بدون کانال انتخاب کنید، زیرا همه کاره‌تر است. به عنوان مثال، اگر در حال بازسازی هستید و تصمیم دارید اجاق گاز را در قسمتی از آشپزخانه قرار دهید که نزدیک کانال نیست، مدل‌های بدون کانال نیاز به انجام مجدد کانال کشی را از بین خواهند برد.

چرا هودهای کانال کشی را انتخاب کنیم؟

اگر آشپزخانه شما کانال‌هایی دارد که دقیقاً همان جایی که می‌خواهید، یک هود لوله‌دار می‌تواند ایده‌آل باشد، زیرا کار بهتری در مکیدن ذرات چربی و بخار پخت و پز انجام می‌دهد.

هودهای برد مجرای همچنین به شما امکان می‌دهند دمنده قوی تری نصب کنید، که در صورت داشتن برد بزرگ و حرفه ای که در صورت استفاده با ظرفیت کامل دود زیادی تولید می‌کند، به کارتان می آید.

تفاوت بین تهویه کانالی و بدون کانال در هود

مرحله 2: سبک نصب هود خود را انتخاب کنید

اکنون زمان آن فرا رسیده است که تصمیم بگیرید در کجا و چگونه می‌خواهید هود برد خود را نصب کنید. وقتی متوجه می‌شوید چگونه یک هود را انتخاب کنید، چهار گزینه اصلی دارید: زیر کابینت، روی دیوار، مستقیماً به سقف (جزیره) یا فرورفته (داخل دیوار یا کابینت).

در ادامه به نحوه عملکرد هر یک از این هودها اشاره خواهیم کرد:

هودهای زیر کابینت

این هودها مستقیماً در زیر کابینت قرار می‌گیرند و کانال‌ها توسط خود کابینت پنهان می‌مانند. شما بر اساس چیدمان آشپزخانه خود سه سبک زیر کابینتی دارید که می‌توانید انتخاب کنید.

  • هود سبک باریک: این طیف از هودها ارتفاع آنها کمتر از 10 اینچ است و برای آشپزخانه‌های کوچک و جمع و جورتر مناسب هستند.
  • هود سبک حرفه ای: این هودهای برد بزرگتر فضای بیشتری را اشغال می‌کنند، اما معمولاً دارای دمنده‌های قدرتمندی هستند که به سرآشپزها اجازه می‌دهد از مشعل‌های قوی و با ظرفیت بالا استفاده کنند که دود زیادی تولید می کنند.
  • هود مایکروویو: بسیاری از افراد هودهای برد مایکروویویا همان هودهایی که به مایکروویو موجود متصل هستند استفاده می‌کنند. هودهای برد مایکروویو همگی از مجاری با اندازه یکسان استفاده می‌کنند که معمولاً 3-¼ اینچ در 10 است. همچنین از پشت هوادهی می‌کنند و به کانال کوتاهی متصل می‌شوند که از دیوار بیرونی خانه می‌گذرد و به بیرون منتهی می‌شود.

هودهای روی دیوار

این واحدها مستقیماً در مقابل دیوار قرار می‌گیرند و کانالی که در پشت روکش دودکش وصل می‌شود. اگر محدوده شما کمتر از کابینت نباشد، این گزینه نصب کار می‌کند.

چرا به سراغ هودهای بدون کانال برویم

هودهای جزیره

اگر یک اجاق گاز جزیره ای دارید، یک هود جزیره ای می‌تواند از سقف شما نصب شود و مستقیماً روی اجاق گاز شما آویزان شود. هودهای محدوده جزیره معمولا بزرگتر هستند و دارای دمنده‌های قوی‌تری هستند.

چرا آنها به قدرت بیشتری نیاز دارند؟ واحدهایی که در زیر کابینت ها یا کنار دیوار قرار گرفته اند، مجبور نیستند با جریان‌های هوا که از جهت‌های مختلف به داخل می‌وزند مقابله کنند. قدرت قوی‌تر و سطح وسیع‌تر هودهای جزیره‌ای از پخش شدن دود و بو در آشپزخانه جلوگیری می‌کند.

هودهای توکار:

این واحدها برای به حداکثر رساندن فضا در دیوار قرار می‌گیرند. آنها می‌توانند داخل یک کابینت استاندارد یا خود دودکش قرار بگیرند.

مرحله 3: فیلترهای هود را بشناسید

هود فیلترهای مختلفی دارد که از این نوع فیلترها می‌توان به: فیلترهای گریس، چربی و سایر زباله‌های حمل شده در دود را جذب و حذف می‌کنند.

حتما مطالعه کنید:  راهنمای خرید یخچال سامسونگ

چهار نوع مختلف فیلتر چربی وجود دارد: فیلترهای توری، فیلترهای بافل، فیلترهای هیبریدی و فیلترهای ذغالی که در ادامه به معرفی این فیلترها می‌پردازیم:

فیلترهای توری: فیلترهای توری گریس را در توری آلومینیومی به دام می اندازند. آنها مقرون به صرفه و قابل استفاده مجدد هستند، اما نیاز به تمیز کردن منظم دارند.

توجه: فیلترهای توری قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نیستند.

فیلترهای بافل: این فیلترهای پیشرفته از طراحی خاصی برای محدود کردن جریان دود برای جذب آلاینده‌ها استفاده می‌کنند. آنها قابل استفاده مجدد، قابل شستشو در ماشین ظرفشویی، بسیار بادوام هستند و استاندارد صنعت را در کارایی نشان می‌دهند.

فیلترهای هیبریدی: فیلترهای هیبریدی ویژگی‌های طراحی مشبک و بافل را با هم ترکیب می‌کنند.

فیلترهای ذغالی: این فیلترها برای هودهای محدوده بدون کانال مورد نیاز هستند. آنها به طور منظم نیاز به تعویض دارند و نسبت به سایر طرح‌ها کارایی کمتری دارند، اما سبک وزن هستند و به راحتی قابل تعویض هستند.

توجه: بسته به سبک آشپزی شما، توصیه می‌کنیم فیلترهای ذغالی را هر ماه تعویض کنید تا هوای در حال گردش تمیز بماند.

چرا هودهای کانال کشی را انتخاب کنیم

مرحله 4: نیروی دمنده مناسب برای هود خود را پیدا کنید

دمنده کار هود برد شماست. بدون دمنده اندازه مناسب متناسب با نیاز شما، هود شما نمی‌تواند خانه شما را از دود، چربی و بو پاک کند.

قدرت یک دمنده در توانایی آن برای حرکت حجم مشخصی از هوا در یک دوره زمانی خاص اندازه گیری می‌شود، اندازه گیری به نام فوت مکعب در دقیقه (CFM). دمنده‌هایی که به بیش از 900 CFM می‌رسند، درجه حرفه ای در نظر گرفته می‌شوند و هر سرآشپز جدی را در خود جای می‌دهند. در اینجا، نحوه تشخیص CFM مورد نیاز آشپزخانه خود را بیابید.

چگونه می‌توان حداقل نیازهای CFM را برای اجاق گاز خود تعیین کرد

اجاق‌های برقی: الزامات CFM برای اجاق‌های برقی بر اساس اندازه محدوده تعیین می‌شود. عرض محدوده خود را اندازه گیری کنید، و برای هر اینچ، به 10 CFM نیاز دارید.

توجه: ابعاد یک فر بر حسب ارتفاع، عرض و عمق اندازه گیری می‌شود. عرض به اندازه گیری اشاره دارد که وقتی با اجاق روبرو می‌شوید و یک متر می‌گذارید تا فاصله لبه سمت چپ تا لبه سمت راست را تعیین کنید.

اجاق گاز: حداقل نیازهای CFM برای اجاق گاز بر اساس اندازه گیری به نام واحدهای حرارتی (BTUs) است. BTU ها اندازه گیری می‌کنند که وقتی مشعل در حداکثر ظرفیت است چقدر سریع می‌توانید دمای آب را افزایش دهید.

توجه: برای تعیین کل BTU اجاق گاز خود، راهنمای سازنده را جستجو کنید (یا به دنبال برچسبی در پشت یا داخل اجاق گاز زیر هود بگردید که نشان دهنده BTU هر مشعل است). BTU هر مشعل را اضافه کنید تا کل BTU اجاق گاز را بیابید، سپس آن عدد را بر 100 تقسیم کنید تا نیاز CFM دمنده را بدست آورید.

مرحله 5: انتخاب اندازه مناسب هود

نصب‌های مختلف بر اساس عرض اجاق گاز به واحدهای اندازه متفاوتی نیاز دارند.

توجه: ابعاد یک فر بر حسب ارتفاع، عرض و عمق اندازه گیری می‌شود. عرض به اندازه گیری اشاره دارد که وقتی با اجاق روبرو می‌شوید و یک متر می‌گذارید تا فاصله لبه سمت چپ تا لبه سمت راست را تعیین کنید. سبک آشپزی شما ممکن است بر نوع هود مورد نیاز شما نیز تأثیر بگذارد.

زیر کابینت و واحدهای دیواری: هودهای برد باید برابر یا کمی بزرگتر از قسمت بالایی باشند.

هودهای جزیره ای: هودهای جزیره باید کمی بزرگتر از واحدهای کابینتی و دیواری باشند زیرا باید با جریان‌های متقاطع در جهات مختلف مقابله کنند. به منظور پوشاندن سطح بیشتر و مکش دود قبل از پخش شدن در اطراف خانه، این واحدها باید 3-6 سانت فراتر از محدوده در هر دو طرف گسترش یابند.

حتما مطالعه کنید:  راهنمای خرید کولر گازی سامسونگ

مثال: یک اجاق گاز با عرض 36 سانت به هود 42 سانت نیاز دارد.

الزامات ارتفاع برای همه واحدها: هودهای برد باید 24 تا 30 سانت بالاتر از قسمت بالای محدوده شما نصب شوند. شما می‌توانید از این اطلاعات برای تعیین ارتفاع هود خود برای اتصال به کانال خود استفاده کنید.

هودهای زیر کابینت

مرحله 6: درک ویژگی های اضافی هود

برخی از هودها؛ دارای ویژگی‌های مختلفی هستند که متناسب با طیف وسیعی از بودجه‌ها هستند، از جمله تمیز کردن خودکار، خاموش شدن با تاخیر، روشنایی ویژه و تنظیمات سرعت چندگانه برای فن.

تمیز کردن خودکار: با لمس یک دکمه، برخی از هودها می‌توانند با استفاده از فن آوری تمیز کردن با بخار یا آب تمیز شوند. به عبارت دیگر، کاپوت به طور خودکار موتور، چرخ فن و محفظه خود را تمیز می‌کند تا تجمع چربی را از بین ببرد و باعث بهبود بهداشت، عمر طولانی‌تر موتور و راندمان طولانی‌مدت موتور بهتر شود، بنابراین قدرت مکش در طول سال‌ها کاهش نمی‌یابد.

خاموشی تاخیری: معمولاً بهتر است به فن اجازه دهید تا مدتی بعد از اتمام پخت کار کند تا بتواند تمام دود باقی مانده را بمکد. با خاموش شدن تاخیری، لازم نیست بعداً برای خاموش کردن فن برگردید، فقط یک دکمه را فشار دهید، اجازه دهید کار خود را انجام دهد و خودش خاموش می‌شود.

نورپردازی: به نور استفاده شده در هودهای محدوده ای که ارزیابی می کنید توجه کنید. چراغ‌های GU10-LED در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کنند و به راحتی قابل تعویض هستند. روشنایی LED یکپارچه مدت زیادی دوام می آورد، اما تعویض آن به این راحتی نیست. نورپردازی هالوژن باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نمی‌شود، اما به خوبی نور را پخش می‌کند.

تنظیمات سرعت: به تنظیمات مختلف سرعت فن نگاهی بیندازید، بعضی از مدل‌ها تا شش سرعت را ارائه می‌دهند، بنابراین می‌توانید تعادل کامل خود را بین سطح نویز، قدرت و کارایی پیدا کنید.

مرحله 7: سطح نویز هود

سطح سر و صدای هود شما، که بر حسب صدا اندازه گیری می‌شود، ممکن است یک عامل تعیین کننده برای شما باشد. آیا قدرت را به نویز ترجیح می‌دهید یا برعکس؟ این تا حدودی یک موضوع سلیقه‌ای است، اما یک هود با کیفیت و یا حتی یک هود قدرتمند، نباید به طرز غیرقابل تحملی بلند باشد.

به یاد داشته باشید، کیفیت مهم است. CFM پایین همیشه به معنای سر و صدای کم نیست، شما یک هود با موتور کارآمد نیز می‌خواهید. به عنوان مثال، یک هود 1000 CFM می‌تواند موتور کم صداتری نسبت به هود 600 CFM داشته باشد. این بستگی به کیفیت مواد و فرآیند ساخت مورد استفاده دارد. این را در هنگام خرید در نظر داشته باشید.

مرحله 8: بودجه برای خرید هود

یکی از مهم‌ترین مواردی که وجود دارد تعیین بودجه جهت خرید هود است، در هنگام تعیین بودجه سعی کنید:

  • کیفیت: به طور کلی، هودهای با کیفیت بالاتر قیمت بیشتری نسبت به هودهای با کیفیت پایین‌تر دارند. این به دلیل مواد بهتر و موتورهای کارآمدتر از جمله ویژگی های دیگر و… است.
  • مواد: هودهای فضای باز به دلیل مواد بادوام و مقاوم در برابر آب و هوا گران‌تر هستند.
  • اندازه: هرچه هود بزرگتر باشد، گرانتر خواهد بود.
  • قدرت: هرچه قدرت هود شما بیشتر باشد، گران‌تر خواهد بود.
  • نوع هود: به طور معمول، هودهای جزیره ای و هودهای فضای باز گرانتر از دیوارها و زیر کابینت‌ها هستند. هودهای زیر کابینتی اغلب ارزان‌ترین مدل‌ها هستند.
  • هزینه نصب: اکثر صاحبان خانه می‌توانند نصب را انجام دهند. اما اگر قصد دارید یک حرفه ای را انجام دهد، هزینه نصب را فراموش نکنید

در دراز مدت ارزش خرید هود گران‌تر و با کیفیت‌تر را دارد. شما مجبور نخواهید بود که پول اضافی زیادی را برای قطعات جایگزین هزینه کنید. ناگفته نماند که یک هود بی‌کیفیت ممکن است بعد از چند سال خراب شود. سپس باید یک هود جدید بخرید و این برای شما ممکن است قابل قبول نخواهد بود.

کلام آخر راهنمای خرید هود

در این مقاله سعی کردیم شما را با راهنمای خرید هود و مواردی که باید در هنگام خرید هود به آن توجه کنید اشاره کنیم، ممکن است در خانه شما هودی باشد که دیگر به آن نیازی ندارید و یا تمایل دارید آن را به فروش برسانید و با هزینه دریافت شده اقدام به خرید هود نو کنید.

سمساری طنین بزرگترین خریدار هود در سراسر کشور است که شما می‌توانید از خدماتی از قبیل: قیمت گذاری آنلاین، خرید لوازم منزل و… استفاده نمایید. شما می‌توانید برای استفاده از خدمات ما با کارشناسان ما تماس حاصل نموده و یا بر روی لینک خریدار لوازم منزل کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالا بروید سمساری طنین